Τρελοποδόσφαιρο

Insane Bet: Η φατρία Ερνάντες by stokegeo

Στο 64ο λεπτό του αγώνα ανάμεσα στη Γαλλία και το Μεξικό, ο Χαβιέρ «Τσικαρίτο» Ερνάντεζ πήρε τη μπάλα, έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, πέρασε τον Γιορίς και άνοιξε το σκορ για την ομάδα με τα σομπρέρο. Κάπως έτσι καταστράφηκε το χθεσινό μας στοίχημα, μαζί και με την αψυχολόγητη αποβολή – δώρο του Καϊτά στην Ελλάδα. Τουλάχιστον κέρδισε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας.

Ο Χαβιέρ Ερνάντες Μπαλτάσαρ

Ο 22χρονος Ερνάντεζ θα γίνει ο πρώτος Μεξικανός ποδοσφαιριστής που θα αγωνιστεί στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, χθες όμως δεν ήταν ο πρώτος από την οικογένειά του που σκοράρει εναντίον της Γαλλίας σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου! Ο παππούς του και πατέρας του πατέρα του, Τόμας Μπαλτάζαρ – αυτό είναι και το πλήρες επώνυμο του Ερνάντεζ – είχε ισοφαρίσει προσωρινά – στο 85’ – σε 2-2 πριν α Ραϊμόν Κοπά ένα λεπτό πριν τη λήξη δώσει τη νίκη στους «πετεινούς». Ήταν αγώνας για τη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1954 και διεξήχθη στη Γενεύη. Στη Γαλλία η νίκη δεν έφτασε για να προκριθεί. Αυτά για χθες.

Η υψηλότερη θέση που έχει καταλάβει η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των Ηνωμένων Πολιτειών σε Παγκόσμιο Κύπελλο απέχει πολύ μακριά. Στην πρώτη διοργάνωση, στην Ουρουγουάη, το 1930, κατετάγη τρίτη. Οι περισσότεροι, πριν από την ανάληψη του μεγάλου ποδοαφαιρικού γεγονότος για το 1994, είχαν να θυμούνται τη νίκη επί της Αγγλίας το 1950 στα γήπεδα της Βραζιλίας με 1-0. Έκτοτε όμως το αμερικανικό ποδόσφαιρο έχει κάνει βήματα προόδου σε σημείο που παίκτες της βασικής ενδεκάδας

Ο Κλιντ Ντέμπσι

των Αμερικανών να παίζουν επίσης βασικοί σε σπουδαίες ομάδες της Ευρώπης και ο Μπρους Αρίνα, πρώην ομοσπονδιακός προπονητής να βάζει υποψηφιότητα για βουλευτής. Εκτιμώ το συγκρότημα του Κεκ, εκτιμώ τον Κόρεν, αλλά αυτή τη φορά θα στηρίξω Μπράντλεϊ, Ντόνοβαν και Ντέμπσι. Διπλό καραμπινάτο στο Γιοχάνεσμπουργκ.

Στον αγώνα που διεξάγεται νωρίτερα, θα ποντάρω λίγες… μάρκες στο Χ ημίχρονο που εκτός από διαδεδομένο αποτέλεσμα σ’ αυτή τη διοργάνωση,

Η Εθνική Σερβίας

δεν το έφεραν και οι Γερμανοί ακόμα. Περιμένω βέβαια τους Σέρβους να ανοιχτούν από νωρίς. Το επιτάσσει η ιδιοσυγκρασία τους. Αυτό είναι τροφή για σκέψη μήπως ο αγώνας καταλήξει over αλλά 2/2 over για τα «πάντσερ» παραείναι πολλά…

Στο τελευταίο ματσάκι της ημέρας, η συμπαθής μου Αγγλία θα έχει μπόλικο άγχος και δεν αποκλείεται η Αλγερία που επέδειξε καλή κυκλοφορία της μπάλας αν και έχασε στον πρώτο αγώνα, να την κρατήσει στο μηδέν μέχρι την ανάπαυλα.