Τρελοποδόσφαιρο

Insane Bet: Μουντιαλίτο by stokegeo

Το Μουντιάλ το γνωρίζουν όλοι. Το Μουντιαλίτο όμως; Παρουσιάσαμε κάποτε τις λεπτομέρειες εκείνου του τουρνουά (εδώ). Πάμε να τις θυμηθούμε εν τάχει.

Το 1980 η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Ουρουγουάης πίεζε τη FIFA να διοργανώσει στα εδάφη της πρώτης οικοδέσποινας του Παγκοσμίου Κυπέλλου ένα τουρνουά όπου θα συμμετείχαν όλες οι χώρες που είχαν ως τότε κατακτήσει το βαρύτιμο τρόπαιο. Αφορμή ήταν η συμπλήρωση 50 χρόνων από την έναρξη του θεσμού. Η FIFA άφησε τις εθνικές ομοσπονδίες να συνεννοηθούν μεταξύ τους. Ουρουγουάη, Ιταλία, Δυτική Γερμανία, Βραζιλία, Αργεντινή και… Ολλανδία βρέθηκαν στα γήπεδα της πρώτης για να αναδειχθεί ο άτυπος… υπερπρωταθλητής. Η Ολλανδία αντικατέστησε την Αγγλία που αρνήθηκε την πρόσκληση της Ουρουγουάης.

Στο γήπεδο Σεντενάριο του Μοντεβιδέο έλαβε χώρα και ο τελευταίος διεθνής επίσημος αγώνας ανάμεσα στη «σελέστε» και τους «οράνιε». Ως τον σημερινό. Η Ουρουγουάη επικράτησε με 2-0 στο γήπεδο όπου σήκωσε άλλωστε για πρώτη φορά το τρόπαιο Ζιλ Ριμέ. Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος Βαλντεμάρ Βικτορίνο είναι θείος του Μαουρίτσιο Βικτορίνο που συμμετέχει με τη φανέλα της «σελέστε» στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Για την ιστορία η Ουρουγουάη ήταν η ομάδα που κατέκτησε και το τρόπαιο.

Ουρουγουάη η θριαμβεύτρια του Μουντιαλίτο του 1980

Τριάντα χρόνια μετά, οι δύο ομάδες ξανασυναντιούνται στο Κέιπ Τάουν. Η Ουρουγουάη του Ταμπάρες θα προσπαθήσει να κλέψει το ματς από τους Ολλανδούς που είναι ποιοτικότερη ομάδα ή τουλάχιστον να επιβάλει το δικό της ρυθμό στον αγώνα πριν πάρουν φόρα οι Σνάιντερ και Ρόμπεν. Η νίκη της Ολλανδίας προσφέρεται παγκοσμίως σε χαμηλές αποδόσεις. Η Ουρουγουάη, στον αντίποδα, μας έστειλε στον κουβά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με την Γκάνα χάρη στο γκολ του Μουντάρι που δέχτηκε επιπόλαια ο Μουσλέρα. Αυτή τη φορά το Χ ημίχρονο δεν μας ξεφεύγει. Θα ποντάρω και μερικές… μάρκες στο να σκοράρουν και οι δύο παρά την απουσία του Λουίς Σουάρες.