Τρελοποδόσφαιρο

Ένα ουγγρικό μουντιαλικό ρεκόρ by stokegeo

(Σπάμε σήμερα, κατ’ εξαίρεση, τη σειρά άρθρων «Αγαπημένες ενδεκάδες των Μουντιάλ που έχω ζήσει«, για λόγους… ανωτέρας βίας!)

Μουντιάλ σημαίνει γκολ. Γκολ σημαίνει Βραζιλία, Αργεντινή, Γερμανία, Γαλλία. Έτσι δεν είναι; Όχι πάντα! Το ρεκόρ επίτευξης τερμάτων από μια ομάδα σε ένα αγώνα Μουντιάλ ανήκει αλλού!

Ανήκει στην Ουγγαρία του 1982! Ούτε ο Πελέ, ούτε ο Μαραντόνα, ούτε κανένας από τους μεγάλους του παρελθόντος δεν κατάφερε αυτό που έγινε στο Έλτσε το ζεστό απόγευμα της 15ης Ιουνίου του ’82: Ουγγαρία-Ελ Σαλβαδόρ 10-1!!!

Το πανηγύρι άρχισε στο 4ο λεπτό με το γκολ του Τίμπορ Νίλαζι. Στο 11’, ο Γκάμπορ Πολοσκέι έκανε το 2-0. Θα περίμενε κανείς την αντίδραση των Σαλβαδορινών, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να δεχθούν το τρίτο τέρμα, απ’ τον Λάζλο Φάζεκας (23’). Έτσι έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι Ούγγροι αποδείχθηκαν ακόμη πιο ανελέητοι. Πρώτα ο Γιόζεφ Τοτ (50’), μετά ξανά Φάζεκας (54’), έπειτα Λάζλο Κις (69’), ακολούθησε ο Λαζάρ Σέντες (72’) με τον Κις ξανά (72’, 76’), για να ολοκληρώσει την ομοβροντία ο Τίμπορ Νίλαζι (83’).

Οι Σαλβαδορινοί δεν είχαν κανέναν… «σαλβαδόρ» (salvador = σωτήρας, στα ισπανικά). Ή μήπως όχι; Ενδιάμεσα, με το σκορ στο 5-0, ο Λουίς Ραμίρεζ Σαπάτα μείωσε για την ομάδα του. Μικρή παρηγοριά. Ούτε καν ο μεγαλύτερος παίκτης στην ιστορία τους, ο Χόρχε «Ο Μαγικός» Γκονσάλες, που έπαιξε σ’ όλο εκείνο το ματς, δε μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Οι Σαλβαδορινοί, όμως, πανηγύρισαν αυτό το γκολ σαν να είχαν πάρει το Παγκόσμιο Κύπελλο! Γιατί; Διότι ήταν το πρώτο, και μοναδικό τους, ως σήμερα, γκολ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου!!!

Το ματς εκείνο όμως έμεινε ιστορικό και για κάτι ακόμα. Ο Λάζλο Κις των Ούγγρων σημείωσε χατ-τρικ. Λεπτομέρεια: είχε έρθει από τον πάγκο! Είναι ο πρώτος παίκτης που μπήκε σαν αλλαγή και έβαλε χατ-τρικ, στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Το μάτι της δικαιοσύνης όλα τα βλέπει, όμως – και οι προσευχές των ατιμασμένων Σαλβαδορινών για τιμωρία, εισακούστηκαν. Στα επόμενα δύο παιχνίδια τους, οι Ούγγροι σημείωσαν μόλις δύο γκολ, απέναντι σε Αργεντίνους (1-4) και Βέλγους (1-1), και αποκλείστηκαν άδοξα.