Τρελοποδόσφαιρο

Μεθυσμένη διαιτησία… by The_Stranger
09/08/2010, 19:13
Filed under: Διαιτητές

Κακές διαιτησίες δε βλέπουμε και σπάνια στο ποδόσφαιρο, ειδικά στην Ελλάδα. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αιτίες μιας κακής διαιτησίας μπορεί να είναι η κακή φυσική κατάσταση του διαιτητή, η πίεση της στιγμιαίας απόφασης, οι φωνές των οπαδών ή κάποιες λανθασμένες υποδείξεις των βοηθών (για να μην αναφέρω την περίπτωση να είναι «μιλημένος» ο διαιτητής – μακριά από μας). Αλλά κάποιες φορές, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά: Φταίει…το ποτό!

Στις 8 Νοεμβρίου του 1975, η Βέρντερ Βρέμης φιλοξενούσε το Ανόβερο, σε αγώνα για το γερμανικό πρωτάθλημα. Διαιτητής ήταν ο 33χρονος Βολφ-Ντίτερ Αλενφέλντερ, ο οποίος είχε «σφυρίξει» το πρώτο του παιχνίδι στην Bundesliga μόλις δυόμισι μήνες νωρίτερα. Από την αρχή του αγώνα, οι αποφάσεις του διαιτητή ήταν αλλοπρόσαλλες, προκαλώντας εκνευρισμό στους παίκτες και τους οπαδούς. Το αποκορύφωμα ήρθε στο 32ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Αλενφέλντερ σφύριξε…τη λήξη του ημιχρόνου! Όταν ο επόπτης τού υπέδειξε ότι το ημίχρονο ήθελε ακόμα 13 λεπτά για να λήξει, ο Αλενφέλντερ διέταξε να συνεχιστεί το ματς, ως καθυστερήσεις. Έτσι, μετά από 12 και κάτι λεπτά «καθυστερήσεων» (ούτε καν τα 13 δεν κράτησε, ο αθεόφοβος!), ο Γερμανός διαιτητής σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου.

Όλοι είχαν καταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, και σιγουρεύτηκαν όταν, πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια μετά τη λήξη του ημιχρόνου,  ο Αλενφέλντερ…έβγαλε τη γλώσσα του σε έναν φωτογράφο! Στο δεύτερο ημίχρονο οι «περίεργες» αποφάσεις συνεχίστηκαν, αλλά τουλάχιστον αυτή τη φορά ο ρέφερι «πέτυχε» το 45λεπτο, και σφύριξε στην ώρα του τη λήξη του αγώνα, ο οποίος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Ο τότε πρόεδρος της Βέρντερ, Φραντς Μπέμερτ, δήλωσε για τη διαιτησία του αγώνα: «Για τέτοιο σόου, θα μπορούσαμε να έχουμε βάλει πιο ακριβά τα εισιτήρια».

Μετά το παιχνίδι, ο Αλενφέλντερ αρνήθηκε ότι είχε πιει αλκοόλ, όμως αργότερα αναγκάστηκε να το παραδεχτεί, αφού δεν μπορούσε να πείσει κανέναν. Το μεσημέρι πριν τον αγώνα είχε πιει ενα-δυο ποτηράκια μπύρα και μπόλικα «μαλτέζικα» σναπς. Προσπαθώντας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, υποστήριξε: «Είμαστε άντρες, δεν πίνουμε πορτοκαλάδα».

Ο Βολφ-Ντίτερ Αλενφέλντερ...τα είχε "τσούξει" πριν το ματς!

Η επική εκείνη διαιτησία του Αλενφέλντερ δεν έχει ξεχαστεί ακόμα, 35 χρόνια μετά. Αν πάτε σήμερα στο εστιατόριο του γηπέδου της Βέρντερ Βρέμης και ζητήσετε ένα «Αλενφέλντερ», θα σας φέρουν μία μπύρα και ένα μαλτέζικο σναπς!

Και το καλύτερο; 8 χρόνια αργότερα, τη χρονιά 1983/84, ο Αλενφέλντερ βραβεύτηκε με τη «Χρυσή Σφυρίχτρα», ως ο καλύτερος Γερμανός διαιτητής της χρονιάς! Ωστόσο, μάλλον περισσότεροι θα τον θυμούνται για τη «μεθυσμένη» διαιτησία του το 1975, παρά για αυτήν τη βράβευσή του…