Από τον Πελέ… στο Νεϊμάρ! by stokegeo
23/06/2011, 10:20
Filed under: Γεγονότα

48 χρόνια ήταν πολλά…

Τα ξημερώματα της Πέμπτης (23/6) η Σάντος επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Πενιαρόλ, στο δεύτερο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες. Και, σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου ματς, στέφθηκε πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής!!!

Tα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Νεϋμάρ και Ντανίλο, ενώ οι Ουρουγουανοί μείωσαν με αυτογκόλ του Ντορβάλ στο 79′. Με τη φανέλα της Σάντος αγωνίστηκε στο παιχνίδι και ο άλλοτε άσος του Ολυμπιακού, Εντού Ντρασένα, ενώ ο προπονητής της Πενιαρόλ χρησιμοποίησε για 12 λεπτά τον τέως παίκτη του Πανιωνίου, Φαμπιάν Εστογιανόφ.

Αυτή, πάντως, ήταν μόλις η τρίτη φορά που ο φημισμένος βραζιλιάνικος σύλλογος κατακτά τούτο τον επίζηλο τίτλο. Την τελευταία φορά που τον είχε κάνει δικό της, άλλωστε, είχε ακόμα στις τάξεις της το σπουδαιότερο παίκτη που φόρεσε ποτέ τη φανέλα της. Τον Πελέ, βέβαια!

Συγκεκριμένα, το 1963 η Σάντος, αφού προκρίθηκε (ως κάτοχος του τροπαίου) απ’ ευθείας στα ημιτελικά της διοργάνωσης, απέκλεισε στη φάση αυτή τη… συμπατριώτισσά της Μποταφόγκο (1-1, 4-0). Και, στον τελικό, νίκησε δύο φορές (εντός και εκτός έδρας την αργεντίνικη Μπόκα Τζούνιορς, κάνοντας έτσι δικό της το έπαθλο!

Ο πρώτος από τους δύο τελικούς έλαβε χώρα στις 3 Σεπτεμβρίου, στην έδρα της βραζιλιάνικης ομάδας. Και έληξε 3-2. Φαινόταν μάλιστα ότι η γηπεδούχος θα κάνει… περίπατο, αφού πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα το σκορ ήταν… 3-0 υπέρ της (Κοουτσίνιο 2′, 21′, Λίμα 28′). Ο σπουδαίος σκόρερ των Αργεντινών, Χοσέ Σανφιλίππο, όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Αφού έκανε το 3-1 στο 43′, σημείωσε και δεύτερο γκολ ένα λεπτό πριν λήξει ο αγώνας (89′), δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρον στον επαναληπτικό!!!

Στη ρεβάνς, ενώπιον των 50 χιλιάδων θεατών που βρέθηκαν στο Εστάδιο Καμίλο Κιτσέρο, ο Σανφιλίππο έδωσε το προβάδισμα στη Μπόκα στο 46′!

Η χαρά της «Xeneize» κράτησε τέσσερα μόλις λεπτά, όμως, αφού ο Κοουτσίνιο ισοφάρισε! Και, στο 82′, ο Πελέ έδωσε το προβάδισμα στους Βραζιλιάνους, οι οποίοι λίγα λεπτά αργότερα πανηγύριζαν την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες!!!