Τρελοποδόσφαιρο

Ο «κανονιέρης» του τελευταίου Ιντερτότο by stokegeo
29/10/2012, 20:30
Filed under: Γεγονότα, Παίκτες

Στο παλμαρέ του Ρώσου επιθετικού Ντμίτρι Κιριτσένκο βρίσκονται, μεταξύ άλλων, ένα πρωτάθλημα Ρωσίας (2003), ένα Σούπερ Κύπελλο Ρωσίας (2004), δύο βραβεία τοπ-σκόρερ του ρωσικού πρωταθλήματος (2002, 2005), αλλά και μία άλλη, πιο ιδιαίτερη, διάκριση.

Αυτή του πρώτου σκόρερ του τελευταίου Κυπέλλου Ιντερτότο της ιστορίας, το οποίο διοργανώθηκε το καλοκαίρι του 2008.

Ο Ντμίτρι Κιριτσένκο με τη φανέλα της Σατούρν

Ο 35χρονος σήμερα άσος συμμετείχε σε εκείνο το τουρνουά με τα χρώματα της Σατούρν της πατρίδας του. Η ομάδα του εισήλθε στην διοργάνωση στον β’ γύρο, όπου και κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Ετζέλλα Έτελμπρουκ από το Λουξεμβούργο.

Στο πρώτο ματς οι «εξωγήινοι» (το προσωνύμιο της Σατούρν) επικράτησαν με 7-0, με τον Κιριτσένκο να σημειώνει τέσσερα γκολ! Στη ρεβάνς (1-1) ο ίδιος δεν αγωνίστηκε, αλλά συμμετείχε και στα δύο ματς που έδωσε η ομάδα του στην τρίτη και τελευταία φάσης της διοργάνωσης με αντίπαλο τη Στουτγκάρδη.

Στο πρώτο εξ αυτών με δικό του γκολ χάρισε τη νίκη (1-0) στη Σατούρν. Στον επαναληπτικό, ωστόσο, έμεινε «άσφαιρος», και οι Σουηβοί νίκησαν με 3-0 στην παράταση, κερδίζοντας το εισιτήριο για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Αυτά τα πέντε γκολ που πέτυχε, λοιπόν, αρκούσαν για να του δώσουν το ξεχωριστό πράγματι βραβείο του τοπ-σκόρερ του τελευταίου ιστορικά Κυπέλλου Ιντερτότο.

Όσον αφορά στις διακρίσεις του έμπειρου φορ στο σκοράρισμα, πάντως, η πιο σημαντική όλων είναι η εξής: στην τελευταία αναμέτρηση της Ρωσίας στη φάση των ομίλων του Euro 2004 με την… Ελλάδα σημείωσε το πιο γρήγορο τέρμα σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, παραβιάζοντας την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη μόλις στο δεύτερο λεπτό!