Filed under: Ομάδες

Knattspyrnufélagið_Víkingur

Το σήμα της Βικίνγκουρ

Η ισλανδική Βικίνγκουρ έπαιξε για τελευταία μέχρι σήμερα φορά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τη σεζόν 1992/93.

Δεν ξέρουμε, λοιπόν, εάν και πότε θα κατορθώσει να ξανακερδίσει το ευρω-«εισιτήριο». Το βέβαιο είναι, όμως, ότι, εάν τα καταφέρει, ένας από τους στόχους της θα είναι να σκοράρει, επιτέλους… στην έδρα της!

Στις προηγούμενες πέντε, τον αριθμό, ευρωπαϊκές συμμετοχές της, η ιδρυθείσα το 1908 και εδρεύουσα στο Ρέικιαβικ ομάδα δεν βρήκε δίχτυα μπροστά στο κοινό της! Αντίθετα, σε κάποια από τα πέντε εκτός έδρας παιχνίδια που έδωσε παραβίασε την αντίπαλη εστία! Τι παράδοξο κι αυτό!

Ας δούμε, όμως, πιο αναλυτικά τις επιδόσεις της.

• Περίοδος 1972/73: Παρθενική ευρωπαϊκή συμμετοχή για τη Βικίνγκουρ. Στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης, ο σύλλογος κληρώνεται με την πολωνική Λέγκια Βαρσοβίας. Στο πρώτο ματς ηττάται εντός έδρας με 0-2, ενώ στη ρεβάνς συντρίβεται με… 0-9, και αποκλείεται!
  • Περίοδος 1981/82: Στο πλαίσιο του α’ γύρου του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, η Βικίνγκουρ αντιμετωπίζει τη γαλλική Μπορντό. Το πρώτο παιχνίδι διεξάγεται στην Ισλανδία, με τους «Γιρονδίνους» να επικρατούν 4-0. Στον επαναληπτικό οι Γάλλοι νίκησαν με το ίδιο σκορ και προκρίθηκαν.
  • Περίοδος 1982/83: Πρώτος γύρος του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης. Η κληρωτίδα φέρνει αντιμέτωπη τη Βικίνγκουρ με την ισπανική Ρεάλ Σοσιεδάδ. Η ομάδα της Χώρας των Βάσκων κερδίζει τόσο το πρώτο παιχνίδι, επί ισλανδικού εδάφους, με 1-0, όσο και το δεύτερο στην έδρα της, με 3-2, και περνά στην επόμενη φάση.
  • Περίοδος 1983/84: Η ουγγρική Ράμπα ΕΤΟ βρίσκεται στον δρόμο της Βικίνγκουρ, στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης. Η πρώτη αναμέτρηση γίνεται στην Ουγγαρία, και η γηπεδούχος κερδίζει δύσκολα με 2-1. Το σκορ δίνει πολλές ελπίδες πρόκρισης στους Ισλανδούς, οι οποίοι, ωστόσο, ηττήθηκαν στον επαναληπτικό μπροστά στο κοινό τους με 0-2, και αποχαιρέτησαν για μία ακόμη φορά νωρίς το τουρνουά.
  • Περίοδος 1992/93: Πρόκειται για την πρώτη σεζόν του Τσάμπιονς Λιγκ, που τότε είχε περίπου τη μορφή με την οποία το ξέρουμε σήμερα. Η Βικίνγκουρ κληρώνεται, στον α’ γύρο της διοργάνωσης, με τη ρωσική ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το πρώτο ματς γίνεται στην Ισλανδία, και λήγει με νίκη των Ρώσων, 1-0. Δεκαπέντε ημέρες αργότερα η ομάδα της Μόσχας κερδίζει και τον επαναληπτικό, με 4-2, και προκρίνεται.