Τρελοποδόσφαιρο

Το φοβερό κατόρθωμα της Γουίκομ! by stokegeo
08/02/2017, 08:21
Filed under: Γεγονότα, Γκολ

Γίνεται να βάλει μία ομάδα δύο γκολ, χωρίς στο μεταξύ η αντίπαλός της να ακουμπήσει καθόλου τη μπάλα;

«Φυσικά και όχι! Ούτε στο FIFA και στο Pro δεν γίνεται αυτό!», σας ακούμε να λέτε (ναι, κι εμείς το ίδιο είπαμε, το ομολογούμε). Κι όμως!

Στις 23/9/2000 η Γουίκομ υποδέχθηκε την Πιτέρμπορο για την αγγλική League Two και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Ο αμυντικός Τζέιμι Μπέιτς ανέλαβε την εκτέλεση, «ζύγισε» το πόδι του και με ένα δυνατό, ευθύβολο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των αντιπάλων, «γράφοντας» το 1-0.

Ανάμεσα στα ουρλιαχτά και τις φωνές χαράς των παικτών και των οπαδών των γηπεδούχων ακούστηκε και το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους από τον διαιτητή, Τζον Μπράντγουντ.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα οι δύο αντίπαλοι βγήκαν ξανά στο τερέν και η Γουίκομ έκανε σέντρα, αφού στο πρώτο ημίχρονο σέντρα είχε κάνει η Πιτέρμπορο.

Ο επιθετικός της γηπεδούχου, Ζερμέιν ΜακΣπόραν, πήρε πάσα και όρμησε προς τα καρέ της φιλοξενούμενης. Εννέα δευτερόλεπτα μετά ο 23χρονος άσος είχε ξεπεράσει την αντίσταση τριών αμυντικών και «νικήσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Μαρκ Τάιλερ, κάνοντας με ωραίο πλασέ το 2-0 (που ήταν και το τελικό σκορ).

Δύο γκολ, μέσα σε εννέα δευτερόλεπτα, δίχως στο ενδιάμεσο οι αντίπαλοι να έχουν αγγίξει καν τη μπάλα.